(52) 52 56 346

BLOG

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?
Odpowiednia pompa ciepła pozwala w oszczędny oraz przyjazny dla środowiska sposób ogrzać wodę i dostarczyć energię do ogrzania budynku. Cieszą się uznaniem, ze względu na długą żywotność, bezobsługowość oraz niskie koszty eksploatacji. Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do swojego domu? 

Rodzaje pomp ciepła 

 

Pompy ciepła wykorzystuje się do ogrzania i chłodzenia budynku oraz do ogrzewania wody. Mogą stanowić jedyne źródło ciepła w domu, ale też stosuje się jako dodatek, który obniża koszty ogrzewania. Najlepiej sprawdzają się w połączeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym (w tym podłogówką).

Podstawowym kryterium przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła jest jej moc (elektryczna, grzewcza i chłodnicza) oraz współczynnik COP. Parametry są dobierane pod względem zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania domu, które powinno znajdować się w dokumentacji technicznej budynku. Wybór odpowiedniej pompy ciepła najlepiej powierzyć wykwalifikowanym specjalistom, którzy pomogą dobrać typ i moc pompy do zapotrzebowania domu. Wyróżnia się trzy typy pomp ciepła: 

 

 • gruntowa pompa ciepła 

 

Pompa korzysta z energii gruntowej. Jest to najbardziej trwałe i wydajne rozwiązanie. Wymaga sporej ilości miejsca: poziomo z wykorzystaniem kolektorów lub pionowo, czyli pod postacią sond gruntowych. Sondy gruntowe wymagają opracowania projektu geologicznego i zgłoszenia prac do starostwa.  Zrobienie odwiertów wiąże się z dodatkowymi kosztami. Gruntowa pompa ciepła jest bardziej awaryjna niż pozostałe pompy, ponieważ składa się z większej ilości elementów, które mogą ulec awarii. 

 

 • powietrzna pompa ciepła

 

Pompa najmniej efektywna energetycznie z powodu korzystania z mniej stabilnych form ciepła niż pompa wodna i gruntowa. Jest to jednak rodzaj pompy, który można zamontować bez spełnienia specjalnych warunków lokalizacyjnych (jak np. w przypadku pompy wodnej). Jej wadą jest wyższy poziom hałasu niż w przypadku pozostałych pomp oraz mniejsza wydajność przy minusowych temperaturach. Jednocześnie sprawdza się w prawie każdym klimacie i jest z powodzeniem stosowana np. na kole podbiegunowym. 

 

 • wodna pompa ciepła

 

Wymaga dogodnych warunków, czyli dostępu do wód gruntowych i odpowiednich zasobów wody powierzchniowej. Pompa ciepła - wady i zalety 

 

Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii, dlatego uważa się ją za ekologiczny sposób na ogrzanie domu. Chociaż czerpie ciepło z otoczenia, to jest zasilana energią elektryczną, która może być argumentem na to, że pompy nie są do końca ekologiczne. Współcześnie próbuje się zniwelować potrzebę korzystania z energii elektrycznej i łączy się pompy ciepła z instalacjami fotowoltaicznymi. To rozwiązanie jest nazywa hybrydowym i pozwala ograniczyć produkcję dwutlenku węgla prawie do zera.
Inne zalety korzystania z pomp ciepła:

 

 • bezobsługowość 

 • niskie koszty eksploatacji (lub niemal zerowe, jeżeli pompa łączy się z innymi, ekologicznymi rozwiązaniami)

 • nie wymagają specjalnych warunków (poza pompą gruntową, do której jest potrzebne sporo miejsca).

 

Jako wadę korzystania z pompy ciepła wskazuje się wysoki poziom hałasu, który może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Niedogodności można zniwelować odpowiednim montażem oraz poprzez zastosowanie elastycznych materiałów, polecanych przez producenta. Drugą wadą pompy jest wysoki koszt zakupu i instalacji (szczególnie w przypadku pompy gruntowej, który zwraca się po długim czasie, dlatego korzystnym rozwiązaniem jest postaranie się o dofinansowanie ekologicznego sposobu ogrzewania budynku, jakim jest korzystanie z pompy ciepła. 

 

Sprawdź naszą ofertę - http://labret.pl/ 

 

 

 

Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe wady i zalety Decyzja o wyborze ogrzewania domu powinna być podjęta już na etapie jego projektowania. Prawidłowa instalacja elementów grzewczych oraz dobór materiałów uzupełniających, do podstawy zastosowania i ekonomicznego osiągania optymalnej temperatury w całej. Alternatywna dla tradycyjnego ogrzewania z grzejnikami jest ogrzewanie podłogowe, które mają pozycję więcej zalet niż wad. Poniżej przedstawiam kilka argumentów przemawiających za obsługą ogrzewania płaszczyznowego. 

 

Zalety ogrzewania podłogowego

 1. Niższe koszty w sezonie grzewczym 

Ogrzewanie podłogowe jest oszczędne, ponieważ odczucia związane z ciepłą podłogą wymagają obniżenia temperatury w zasięgu o ok. 2 ° C. 

Podłogówka z wodną instalacją wymaga także niższej temperatury wody (o 30-40°C)  niż tradycyjne grzejniki. Ogrzewanie podłogowe jest energooszczędne, a jednocześnie zapewnia lepszy komfort cieplny. 

 1. Większe możliwość aranżacji wnętrz

 

Dzięki ogrzewaniu podłogowemu, otrzymujemy więcej miejsca w pomieszczeniach. Cała instalacja znajduje się pod podłogą, więc ściany możemy dowolnie zagospodarować. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to wybór mebli i dywanów - powinny one umożliwiać dobre rozprowadzanie ciepła, dlatego dobrze sprawdzą się meble na nóżkach oraz cienkie dywany. Ciepło najlepiej rozprowadza się na płytkach lub podłogach wykonanych z kamienia albo cienkich paneli. Podłogówka jest dużo bardziej estetyczna niż grzejniki, bo po prostu jest niewidoczna.  

 1. Lepszy wybór dla alergików 

 

Dzięki rezygnacji z grzejników, w domu nie ma dodatkowych elementów zbierających kurz. Możliwe jest dokładnie posprzątanie pomieszczeń, a tym samym zmniejszenie ilości alergenów. Dokładnie umycie grzejnika jest niemal niemożliwe, co bywa szczególnie uciążliwe dla osób uczulonych na kurz i roztocza. Nieustannie unoszące się alergeny, które przemieszczają się razem z ciepłym powietrzem, uczulają i powodują dolegliwości ze strony układu oddechowego. 

 1. Korzystny sposób ogrzewania pomieszczenia 

 

Ogrzewanie podłogowe zapewnia sprzyjające warunki do utrzymania temperatury ciała, czyli tzw. komfortu cieplnego. Podłogówka ogrzewa powietrze od dołu do góry, dzięki czemu organizm ociepla się od stóp, a okolice głowy objęte chłodne. Ogrzewanie powietrza od dołu jest zbyt przydatne z perspektywy utraty ciepła - ciepło do grzejników często ucieka nieszczelnych oknami. Podłogówka pozwala zaoszczędzić energię przez to, że miesza się w równomiernym sposobie z powietrzem w pomieszczeniu, oddając ciepło całą powierzchnię podłogi. 

 

Wady podłogówki Wspomniane na początku wady ogrzewania podłogowego to:

 

 • konieczność uwzględnienia podłogi w przypadku zastosowania 

 • wyższy koszt instalacji w stosowaniu do tradycyjnego ogrzewania

 • ograniczenie co do zasięgu dywanów i wykładzin Tak jak w przypadku wielu instalacji energooszczędnych, tak samo samo założenie ogrzewania podłogowego jest droższe, ale niski koszt użytkowania jest różny na korzyść instalacji podłogowej, która jest tańsza niż ogrzewanie domu grzejników.   

Strona używa plików cookie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika.