(52) 52 56 346

BLOG

Ogrzewanie podłogowe - wady i zalety

Labret

Ogrzewanie podłogowe wady i zalety Decyzja o wyborze ogrzewania domu powinna być podjęta już na etapie jego projektowania. Prawidłowa instalacja elementów grzewczych oraz dobór materiałów uzupełniających, do podstawy zastosowania i ekonomicznego osiągania optymalnej temperatury w całej. Alternatywna dla tradycyjnego ogrzewania z grzejnikami jest ogrzewanie podłogowe, które mają pozycję więcej zalet niż wad. Poniżej przedstawiam kilka argumentów przemawiających za obsługą ogrzewania płaszczyznowego. 

 

Zalety ogrzewania podłogowego

  1. Niższe koszty w sezonie grzewczym 

Ogrzewanie podłogowe jest oszczędne, ponieważ odczucia związane z ciepłą podłogą wymagają obniżenia temperatury w zasięgu o ok. 2 ° C. 

Podłogówka z wodną instalacją wymaga także niższej temperatury wody (o 30-40°C)  niż tradycyjne grzejniki. Ogrzewanie podłogowe jest energooszczędne, a jednocześnie zapewnia lepszy komfort cieplny. 

  1. Większe możliwość aranżacji wnętrz

 

Dzięki ogrzewaniu podłogowemu, otrzymujemy więcej miejsca w pomieszczeniach. Cała instalacja znajduje się pod podłogą, więc ściany możemy dowolnie zagospodarować. Jedyne o czym trzeba pamiętać, to wybór mebli i dywanów - powinny one umożliwiać dobre rozprowadzanie ciepła, dlatego dobrze sprawdzą się meble na nóżkach oraz cienkie dywany. Ciepło najlepiej rozprowadza się na płytkach lub podłogach wykonanych z kamienia albo cienkich paneli. Podłogówka jest dużo bardziej estetyczna niż grzejniki, bo po prostu jest niewidoczna.  

  1. Lepszy wybór dla alergików 

 

Dzięki rezygnacji z grzejników, w domu nie ma dodatkowych elementów zbierających kurz. Możliwe jest dokładnie posprzątanie pomieszczeń, a tym samym zmniejszenie ilości alergenów. Dokładnie umycie grzejnika jest niemal niemożliwe, co bywa szczególnie uciążliwe dla osób uczulonych na kurz i roztocza. Nieustannie unoszące się alergeny, które przemieszczają się razem z ciepłym powietrzem, uczulają i powodują dolegliwości ze strony układu oddechowego. 

  1. Korzystny sposób ogrzewania pomieszczenia 

 

Ogrzewanie podłogowe zapewnia sprzyjające warunki do utrzymania temperatury ciała, czyli tzw. komfortu cieplnego. Podłogówka ogrzewa powietrze od dołu do góry, dzięki czemu organizm ociepla się od stóp, a okolice głowy objęte chłodne. Ogrzewanie powietrza od dołu jest zbyt przydatne z perspektywy utraty ciepła - ciepło do grzejników często ucieka nieszczelnych oknami. Podłogówka pozwala zaoszczędzić energię przez to, że miesza się w równomiernym sposobie z powietrzem w pomieszczeniu, oddając ciepło całą powierzchnię podłogi. 

 

Wady podłogówki Wspomniane na początku wady ogrzewania podłogowego to:

 

  • konieczność uwzględnienia podłogi w przypadku zastosowania 

  • wyższy koszt instalacji w stosowaniu do tradycyjnego ogrzewania

  • ograniczenie co do zasięgu dywanów i wykładzin Tak jak w przypadku wielu instalacji energooszczędnych, tak samo samo założenie ogrzewania podłogowego jest droższe, ale niski koszt użytkowania jest różny na korzyść instalacji podłogowej, która jest tańsza niż ogrzewanie domu grzejników.   

Kategoria:

Strona używa plików cookie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika.