(52) 52 56 346

BLOG

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Labret

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?
Odpowiednia pompa ciepła pozwala w oszczędny oraz przyjazny dla środowiska sposób ogrzać wodę i dostarczyć energię do ogrzania budynku. Cieszą się uznaniem, ze względu na długą żywotność, bezobsługowość oraz niskie koszty eksploatacji. Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła do swojego domu? 

Rodzaje pomp ciepła 

 

Pompy ciepła wykorzystuje się do ogrzania i chłodzenia budynku oraz do ogrzewania wody. Mogą stanowić jedyne źródło ciepła w domu, ale też stosuje się jako dodatek, który obniża koszty ogrzewania. Najlepiej sprawdzają się w połączeniu z ogrzewaniem płaszczyznowym (w tym podłogówką).

Podstawowym kryterium przy wyborze odpowiedniej pompy ciepła jest jej moc (elektryczna, grzewcza i chłodnicza) oraz współczynnik COP. Parametry są dobierane pod względem zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania domu, które powinno znajdować się w dokumentacji technicznej budynku. Wybór odpowiedniej pompy ciepła najlepiej powierzyć wykwalifikowanym specjalistom, którzy pomogą dobrać typ i moc pompy do zapotrzebowania domu. Wyróżnia się trzy typy pomp ciepła: 

 

  • gruntowa pompa ciepła 

 

Pompa korzysta z energii gruntowej. Jest to najbardziej trwałe i wydajne rozwiązanie. Wymaga sporej ilości miejsca: poziomo z wykorzystaniem kolektorów lub pionowo, czyli pod postacią sond gruntowych. Sondy gruntowe wymagają opracowania projektu geologicznego i zgłoszenia prac do starostwa.  Zrobienie odwiertów wiąże się z dodatkowymi kosztami. Gruntowa pompa ciepła jest bardziej awaryjna niż pozostałe pompy, ponieważ składa się z większej ilości elementów, które mogą ulec awarii. 

 

  • powietrzna pompa ciepła

 

Pompa najmniej efektywna energetycznie z powodu korzystania z mniej stabilnych form ciepła niż pompa wodna i gruntowa. Jest to jednak rodzaj pompy, który można zamontować bez spełnienia specjalnych warunków lokalizacyjnych (jak np. w przypadku pompy wodnej). Jej wadą jest wyższy poziom hałasu niż w przypadku pozostałych pomp oraz mniejsza wydajność przy minusowych temperaturach. Jednocześnie sprawdza się w prawie każdym klimacie i jest z powodzeniem stosowana np. na kole podbiegunowym. 

 

  • wodna pompa ciepła

 

Wymaga dogodnych warunków, czyli dostępu do wód gruntowych i odpowiednich zasobów wody powierzchniowej. Pompa ciepła - wady i zalety 

 

Pompa ciepła wykorzystuje odnawialne źródła energii, dlatego uważa się ją za ekologiczny sposób na ogrzanie domu. Chociaż czerpie ciepło z otoczenia, to jest zasilana energią elektryczną, która może być argumentem na to, że pompy nie są do końca ekologiczne. Współcześnie próbuje się zniwelować potrzebę korzystania z energii elektrycznej i łączy się pompy ciepła z instalacjami fotowoltaicznymi. To rozwiązanie jest nazywa hybrydowym i pozwala ograniczyć produkcję dwutlenku węgla prawie do zera.
Inne zalety korzystania z pomp ciepła:

 

  • bezobsługowość 

  • niskie koszty eksploatacji (lub niemal zerowe, jeżeli pompa łączy się z innymi, ekologicznymi rozwiązaniami)

  • nie wymagają specjalnych warunków (poza pompą gruntową, do której jest potrzebne sporo miejsca).

 

Jako wadę korzystania z pompy ciepła wskazuje się wysoki poziom hałasu, który może mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Niedogodności można zniwelować odpowiednim montażem oraz poprzez zastosowanie elastycznych materiałów, polecanych przez producenta. Drugą wadą pompy jest wysoki koszt zakupu i instalacji (szczególnie w przypadku pompy gruntowej, który zwraca się po długim czasie, dlatego korzystnym rozwiązaniem jest postaranie się o dofinansowanie ekologicznego sposobu ogrzewania budynku, jakim jest korzystanie z pompy ciepła. 

 

Sprawdź naszą ofertę - http://labret.pl/ 

 

 

 

Kategoria:

Strona używa plików cookie. Korzystanie ze strony bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na zapisywanie plików cookie na urządzeniu użytkownika.